Čechoaustralan Milan Trnka Stevens vzpomíná nad sérií papírových fotografií z devadesátých let:
V polovině devadesátých let jsem po návratu z Austrálie do Čech trénoval Jakuba Trnku, svého synovce. Jakub začal být prakticky okamžitě úspěšný, je stejný ročník narození (1980) jako Ondra Bank; ti se spolu pravidělně utkávali na závodech doma i na mezinárodní scéně už jako žáci a poté i v juniorské kategorii.
Na fotce výše je 15letý Ondra Bank vpravo, vlevo jeho táta, kluka uprostřed si nepamatuju. Šlo o fisové závody v sezóně 1995/96 v italském Piancavallu, kde Ondra Bank i Jakub Trnka zajeli s vysokými startovními čísly skvělé výsledky a ve dvou dnech si v obřáku vyjeli 60 FIS bodů, což znamenalo odstup pouhé 3 vteřiny na více než minutové trati a šlo o výsledek řadící oba do první desítky v ČR mezi dospělými. Ve svých věkových kategoriích byli v ČR nejlepší.
Tohoto závodu se účastnili mj. i mladičký Hermann Maier nebo Rainer Schönfelder, oba pozdější legendy SP.
↑ Tehdy ještě neznámý Herminátor
↑ Začínající Rainer Schönfelder
Bankovi se podle mého názoru vehementně snažili Ondrovu kariéru urychlit. Objížděli všechny závody, které jim logistika a nominace dovolovaly, byli schopni přes noc řídit i 500 kilometrů a další den v místě hned závodit.
Únava z cestování a nedostatečná regenerace mohly být důvodem, proč Ondrovo tělo nezvládalo zátěž; v jednom z následujících závodů ve sjezdu si Ondra zlomil stehenní kost, což znamenalo nucenou přestávku nejmíň 1,5 roku. Navíc se Bankovi snažili Ondrův návrat opět uspěchat a následovalo několik dalších zranění v řetězové reakci. Ondra se tak stal neslavným rekordmanem v počtu operací.
Zde nemůžu nezmínit paralelu s Ivicou a zejména Janicou Kosteličovými, kdy oba chorvatští sourozenci začali opět velmi mladí a pod extrémní zátěží. Janica skončila ve sportu jako 25letá, když už jí tělo nedovolilo podstoupit narkózu další potřebné operace a totálně se jí rozpadala imunita.
V době, když byl Jakub druhým rokem v juniorech, Ondra Bank byl vinou zranění odstaven a žádný další závodník na Jakubově úrovni v Česku nebyl. Žákovský talent ze stejného ročníku 1980 Petr Záhrobský byl v té době výkonnostně daleko za oběma a jen těžce se prosazoval.
Při nominaci na prestižní olympijské hry mládeže v roce 1997 ve švédském Sundsvallu byl Jakub vyslán jako jediný chlapecký závodník za ČR, v dívkách zase byla jedinou zástupkyní Tereza Kopecká, oba závodníky jsem tehdy trénoval. Večer před startem závodů mi tam Jakub oznámil, že s lyžováním končí a že zítra pojede svůj poslední závod.
Jakub to odůvodnil tím, že kočovného závodnického života má plné zuby, je málo doma a nestíhá udržovat sociální vazby s kamarády. V tu dobu zakládali vlastní kapelu, v níž Jakub hrál na kytaru a zpíval. Navíc mu začal jít basket při sportovním gymnáziu, v čemž mu rovněž jeho lyžování komplikovalo situaci.
Já jsem věděl, že s Jakubem nemá smysl příliš polemizovat, že je to tvrdohlavý a svérázný člověk.
A kde jsou oba tehdejší soupeři dnes?
Ondra Bank to svou vytrvalostí přes mnoho výpadků vinou četných zranění dotáhl na vynikající a vpravdě neuvěřitelný závěr závodnické kariéry, která vyvrcholila 5. místem v obřáku na ZOH 2014 v Soči a bronzem v superkombinaci SP v Kitzbühelu 2015.
Jakub Trnka svůj umysl skončit s lyžemi v sedmnácti letech dodržel – s výjimkou povinného lyžařského výcviku na FTVS nikdy víc nelyžoval. Po absolvování FTVS Jakub vystudoval Filozofickou fakultu UK v Praze a stal se doktorem filozofie. Pracuje a publikuje v oboru, má mladou rodinu s malým synkem.
↑ Jakub Trnka (vpravo) třetí na Trofeo Topolino v Itálii v roce 1995
↑ Jakub jako vítěz Winterspiele, pod ním Ondra Bank, vlevo od nich Tereza Kopecká, Jarda „Cihla“ Lučan, vpravo Radka Chrástecká a Lucka Hrstková
↑ Vítězná česká vlajka na Winterspiele 1995
↑ Jakub Trnka při tréninku
↑ Jakub neznal strach, často jsme ho lovili ze záchranných sítí. Jednou visel v Itálii ve středisku Plose ve třímetrové výšce. Nikdo neviděl, jak se to stalo – jel první… Zde skáče do vody ze silničního mostu na našem letním soustředění Brema Racing Teamu na Lago di Garda
↑ Ještě třináctiletý Jakub se mnou na Kaprunu, když jsem tam zrovna trénoval mladé Australany
↑ Jakub před závodem slalomu v Kanadě, Whistler Cup, 1995
↑ Jakub při tréninku v sezóně 1995/96
↑ Na Whistler Cupu obsadil Jakub v obřáku 4. místo
↑ Jakub na tréninku před závodem na Whistler Cupu v Kanadě, 1995
Volně zaznamenáno na základě Milanova vyprávění.
Fotografie © Milan Trnka Stevens
[kontaktlink]