Throwback Thursday: počátek éry krátkých vykrojených slalomek

Milan Trnka Stevens vzpomíná na přelom století, kdy na závodní slalomovou scénu vstoupily krátké vykrojené lyže – jeho přičiněním:

„V sezóně 1999/2000 přišly na svět prototypy mých extrémně krojených carvingových lyží, které jsem později pojmenoval Sliver; v té době ale lyže měly každý pár své vlastní jméno, napsané žlutou fixou na vrchním bílém laminátovém povrchu lyže, nebo přímo na stříbrném titanalu, jako například Butter Milk. Dost často jsme během závodů nebo tréninků lyže ještě tvarově doupravovali bruskou shora z plochy i z boků, aby se měnila flex křivka.

stantom1

Snímky pochází ze špičkově obsazených FISových závodů 27. února 2000 v rakouském Annabergu, kam přijely mimo dalších i silné áčkové týmy Rakušanů i Němců. Stanley Hayer tento slalom o víc než vteřinu a půl vyhrál, přičemž na dalších místech rozhodovaly setiny vteřiny. Druhý byl tehdy Ital Marco Pastore, třetí známý Brit Alain Baxter a čtvrtý Tomáš Kraus.

stanpodium1

Šlo o sezónu, kdy Stanley držel šňůru mezinárodních závodů, které víceméně všechny vyhrával. Měl skvělou formu. Bohužel nemohl startovat ve svěťáku, jelikož ztratil přestupem z Kanadské do České asociace všechny FIS body a než si je srazil na úroveň, kdy ve SP mohl startovat, už se vytratila výhoda jedinečnosti našich prototypů, protože všechny firmy naše lyže okopírovaly a daly k dispozici svým závodníkům.

Vlastně poslední kolo SP Stanley mohl jet, kdyby ho tam pustil Tomáš Kraus, který tehdy měl asi o necelý bod lepší skóre. Ale i přesto, že Tomáš na svěťáky vůbec nejezdil, tak právě tehdy na to jediné kolo jel. Tam se nejspíš zrodila vzájemná, později velmi silná nevraživost mezi oběma soky a to nejen v trati, kde oba střídavě dominovali závodnímu poli.

stantompodium

Na snímcích je patrný dramatický rozdíl v konstrukčních mírách Stanleyho lyží (prototyp Sliver, 162 cm, R 12,5 m) s Tomášových 190+ Dynastarů. Mimochodem, ve výsledkové listině těchto závodů si můžete všimnout na 34. pozici 16letého Rusa Saši Chorošilova, který o patnáct let nato vyhrál ve Schladmingu slalom SP jako historicky první a dosud jediný Rus.

Ještě ke Stanleyho přestupu z Kanadské federace; odehrál se proto, že v Kanadě Stanleymu zrušili licenci. Stan tehdy v jisté kauze u soudu svědčil ve prospěch svého týmového kolegy. Ten pak soudní spor vyhrál a Kanadská federace tím přišla asi o 200 tisíc dolarů. Na Stanleyho se tak naštvali, že ho zkrátka vyhodili. Stanley proto zažádal o českou licenci, která mu však byla zpočátku upřená, protože tehdejší vedení Českého svazu lyžařů Stanleyho nechtělo, jelikož by českým závodníkům ubíral peníze a startovní čísla.

Proto jsem za Stanleyho poskytl SLČR záruku, že veškeré náklady s ním spojené převezmu já s naším tehdejším Brema Racing Ski Team. Stanley tak dvě sezóny jezdil v našem týmu a já jsem byl jeho trenér.

stanski

stanskiside

stan

Dnes Tomáš po ukončení své hvězdné skikrosové kariéry pořádá lyžařské zájezdy a je jedním z manažerů snowboarďačky Evy Samkové.

Stanley dostal nabidku zpět do Kanady v roce 2007 a ještě několik let tam velmi úspěšně závodil ve skikrosu. V roce 2009 vyhrál prestižní X-Games a účastnil se Olympiády 2010 ve Vancouveru. V současnosti připravuje kanadskou skikrosovou reprezentaci ve funkci šéftrenéra.

Volně zaznamenáno na základě Milanova vyprávění.
Fotografie © Milan Trnka Stevens

Přejít nahoru