(Q)
Jestli budu průměrným studentem a obchodníkem, jak často budu dělat chyby? Budu celkově spíš vydělávat anebo ztrácet? Budu si vůbec moct při obchodování dovolit dělat chyby?
(A)
Faktem zůstává, že ať budeš dělat co budeš dělat, všechny Tvé nakoupené akcie nepůjdou jen nahoru.
Neznám jediného investora na světě, který by takovou věc dokázal.
Jsem si dokonce jistý, že v průběhu času nasekáš řadu chyb, které Tě budou stát stovky, možná tisíce dolarů. Tak jako jsem je nasekal já a každý investor okolo.
To je ale naprosto v pořádku – právě jimi se budeš učit, a budeš-li se učit dobře, už je podruhé nezopakuješ.
A že Tě budou stát peníze? Jak jinak bys chtěl, aby pro Tebe něco znamenaly, aby sis z nich vzal poučení?
Ruku na srdce – jak by Tě asi obtěžoval ten druh chyb, který by Tě vůbec nijak nebolel? Ztrátové obchody jsou tím nejefektivnějším školným, které kdy v životě v téhle branži zaplatíš.
A protože budou zamíchány mezi výdělečné investice, učit se chybami nutně neznamená o své peníze vcelku přijít a zruinovat svůj obchodní účet. I když ani takovéto případy nejsou výjimkou, a já jsem chodícím exemplářem obchodníka, který vyčistil svůj nejeden (komoditní) obchodní účet, než se naučil správné od špatného.
A dnešní můj pohled zpět na své začátky? Chyby jsou NEVYHNUTELNÉ.
I kdybych měl tu možnost a mohl si svou obchodní kariéru prožít znovu od počátku, vůbec bych se svým chybám nebránil. Absolvoval bych je klidně zas, jen co nejdřív. Jde o učící chyby; a znáš ten výrok: „udělat chybu není hloupé, hloupé je ji opakovat“. V podstatě čím dřív začneš dělat chyby, tím dřív začneš v trzích i vydělávat – budeš-li se umět z nich poučit.
Chyby jsou okay, a bylo by marné se jim chtít sveřepě bránit. Tím bys je spíš přitahoval. Soustřeď se na to, abys neopakoval ty již jednou prožité, a povedeš si fajn. Investování do akcií není žádná operace mozku, žádná nukleární fyzika. Vydělávat $$$ v akciích nežádá žádný geniální mozek. Pokud máš zájem vydělávat peníze, vůli a trpělivost držet se svých investic dlouhodobě – nevidím důvod, proč bys to neměl dokázat.
Vzpomeň na můj modrý Manuál a novinovou zprávu na jeho konci. Přečti si tu věc znova a pak si sám upřímně zodpověz: dokáže-li to malé dítě, proč bys to neměl dokázat Ty?!
A ještě jednu ne nedůležitou věc.
Nedělej si obrázek o úspěšnosti obchodnického světa podle toho, co slyšíš od druhých, od brokerů, čteš na internetu anebo v novinách. To, že všude kolem najdeš řeči a zprávy o geniálních a výdělečných obchodech neznamená, že každý kolem jen vydělává peníze. To jen lidi selektivně mluví a píší o svých vítězných investicích. Na ty špatné není nějak čas a prostor. Anebo příliš bolí o nich nahlas mluvit… Zdůrazňovat to pozitivní a úspěšné je typické pro lidskou náturu, jsme tomu i učeni a mimochodem, pokud se tato vlastnost nezvrhne do nějakého absurdního extrému, nic proti ní nemám.
Ani golfista, který na hřišti nastřílí 50 úderů přes par limit, se s tím v klubu nebude chlubit; nejspíš se se svým drinkem stáhne někam do ústraní. Podaří-li se mu však zvládnout hřiště pod limit, každý v klubu se to od něj dozví. Lidé zkrátka z definice své nátury nehovoří o svých nezdarech, jen o svých úspěších.
Vítězství má vždy stovky otců, a neúspěch bývá vždy sirotkem. Proto kdykoli příště narazíš na obchodníka, který do světa vytrubuje své úspěšné obchody – je veliká šance, že slyšíš jen polovinu jeho příběhu.
Uvolni se. Nebraň se chybám, protože jim stejně neunikneš. První chyby jsou okay – takové jsou na učení. Soustřeď se však na to, abys chybu nikdy neopakoval.
Tom