It’s A Small World After All

v

od

Sdílet

Prakticky vzápětí po úspěšné olympiádě v roce 1960 začali v Disney studiích pracovat na třech instalacích pro světovou výstavu – Fordův Magic Skyway, GE Progressland a ještě na robotické figuríně prezidenta Lincolna pro pavilon státu Illinois.

Práce byly po celou dobu příprav vesměs ve skluzu, Lincolnův robot dokonce o několik týdnů nestihl slavnostní otevření události v dubnu 1964.

V létě 1963 si navíc vzpomněla Pepsi-Cola, dlouholetý věrný partner Disneylandu, že by potřebovala nějakou atrakci pro mezinárodní pavilon UNICEF, který sponzorovala. Narychlo si sjednali schůzku v Disney parku, Walt tehdy nebyl přítomen. Zástupci v Disneyho firmě však Pepsi odmítli, že už takhle své tři instalace nestíhají.

Když se o tom Walt dozvěděl, zrudnul vzteky a donutil manažera, aby hned Pepsi vzkázal, že pro ni atrakci Walt osobně zařídí.

V časové tísni tak vznikla nejzamilovanější a současně – jak to tak bývá – nejvlezlejší atrakce v historii Disney parků, jež nechybí ani v jednom z nich: devítiminutová lodní cesta kolem světa It’s a Small World.

dis-wd-small-world

Zprvu měla při plavbě loďkou hrát v příslušném místě hymna dané země; záhy se ukázalo, že výsledkem je nesmyslný hlomoz. UNICEF vyžadoval jednoduchou melodii, okamžitě zapamatovatelnou a dostatečně jednoduchou pro malé děti, aby byly schopny prozpěvovat si ji na místě.

Walt požádal bratry Shermanovy, kteří právě končili práce na centrální skladbě pro jeho Kolotoč pokroku. Ti přišli s jednoduchým popěvkem – když jej poprvé Waltovi hráli, ten si začal okamžitě vyťukávat do rytmu a v závěru zpíval s nimi. Bylo zjevné, že Waltovi melodie vstoupila do srdce.

Po skončení EXPA se atrakce přestěhovala do Anaheimu, a tak stejnou melodii dodnes – po víc než půlstoletí – nemůže dostat většina návštěvníků kteréhokoli Disney parku hodiny a hodiny ven z hlavy.

dis-ca-small-w

dis-small-wld

dis-small-world

Jak se blížilo otevření EXPA, všechny práce v Disneylandu včetně čerstvě rozestavěných Pirátů z Karibiku se zastavily a Walt poslal přes 200 svých lidí do New Yorku, aby tam asistovali při instalacích jeho atrakcí.

Když se záhy po otevření výstavy projevila neobvyklá popularita loděk It’s a Small World, Walt nařídil přepracovat koncept Pirátů z Karibiku, do té doby pěší atrakce, na lodní variantu. Posléze též změnil do té doby statické voskové postavy pirátů na robotické – díky vývoji technologie stejného typu figurín pro Kolotoč pokroku, jejž zafinancovala GE.

disney-pirates

Celkově newyorské EXPO, s téměř 200 pavilony největší světová výstava historie, skončilo finančním fiaskem. Ne však pro Disneyho: silné firmy mu zafinancovaly vývoj několika technologií, jeho instalace po skončení výstavy putovaly do anaheimského Disneylandu, kromě Fordovy – z té však zaplacený vývoj pojízdného mechanismu vozíků používá dodnes několik Disneyových provozů, například strašidelný dům Haunted Mansion, původně projektovaný opět jako pěší atrakce.

dis-ca-haunted-m

Doslova nevyčíslitelnou hodnotu měla bezplatná reklama na Disneyland pro miliony návštěvníků výstavy – přes 90 % z nich navštívilo alespoň jednu Disneyho atrakci.

Na konci EXPA nabídl jeho prezident Waltovi celou plochu výstaviště v newyorském Flushing Meadows pro jeho nový východopobřežní Disneyland, o němž už běhaly zvěsti.

Walt zdvořile odmítl. Sice si potvrdil, že i lidi na východě Států nebudou nad Disneyho stylem ohrnovat nos, vadilo mu však chladné počasí severně situovaného New Yorku. Pokud kdy na východě Disney postaví park, musí to být v pohodlně teplém klimatu.

 


Sdílet