Vzpomínám na Andyho

Písmo: A ++ A --

Jedním pro mě z důležitých lidí, s nímž jsem ve svých hektických devadesátkách potkal a sblížil, byl pan Andrew Rooney. Troufale jsem ho považoval za svého osobního mentora.

andyrooneyČlověk vysazený na čistotu používání jazyka a morální korektnost jako málokdo další. Pro tuto svou puritánskou inklinaci býval často (v dobrém) veřejně vysmíván podobně jak pro své brežněvovské obočí (taky nejspíš v dobrém, cojávím).

Andy si vytrvale živil svou minutku slávy týdně (doslova) v pořadu CBS „60 Minutes“, v němž se 30 let až do své smrti každou neděli objevoval s minifejetonkem na různá všední témata, taky často vysmívaná. Paradoxně jsem s jeho názory a vnímáním věcí spíš nesouhlasil, což mi nebránilo chovat ke starému pánovi vysoký – nepatolízalský – respekt. Na to měl svůj velmi citlivý vnitřní detektor.

Andy mi ukázal a občas trpělivě vysvětloval dost cenných věcí – co a proč bych si měl přečíst, čeho si všímat, o čem, proč a jak psát a učit, o čem a jak ne. Měl vysoký smysl pro férovou argumentaci. Ačkoli ho bylo snadné vnímat jako náladového mrzouta plného staromilských předsudků, dokázal je v diskuzi nechat spát. Miluju nelehké debaty s férovými lidmi, co mi nic nedarují – ale ani nefaulují. S takovými mám chuť se přít – vždycky mě to obohatí.

A přesně to byl Andy.

Umřel na pooperační komplikace v NY v roce 2011, do posledního měsíce natáčel své televizní skeče a žil pro svou práci. Letos by mu bylo sto.

Nesnášel okázalé oslavy (nejen) narozenin a ostatní křepčení, v tomhle jsme si byli osobně blízcí. Pod maskou bručouna se skrýval – jak to nezřídka bývá – delikátně citlivý člověk, jenž miloval humor a dobře se v něm vyznal.

Rád na časy s Andym vzpomínám.

Andyho klasická nedělní minutovka na CBS. Zde na téma sprostých slov. Podle něj chlap, co nekleje, je prdlajs chlap. (Dělám si legraci.) Andy byl zkrátka staromódní korektňák. Přesně takhle si ho pamatuju z našich debat; tu vášeň pro jazyk a preciznost vyjadřování nedokázal skrýt (ne, že by to zkoušel). Čisté Deja-vu;

Téhle vzpomínce se Andy smál, kdykoli na věc přišla řeč. Údajný černý rapper Ali G, ve skutečnosti anglický žid Sacha Cohen (později proslavený jako Borat), kterého v Americe tehdy nikdo neznal a často si tam jezdil z lidí střílet svým geniálním kaufmanovským humorem, dokázal vytočit Andyho svou věrohodně předstíranou ignorancí logiky a jazyka jako nikdo druhý;