Happy B-Day Ray

Písmo: A ++ A --

Na sklonku českého socialismu už bylo možné dovézt si a na fasádu nainstalovat satelitní parabolu Astra a začít tak legálně přijímat informace donedávna režimem potírané.

Pro někoho s touhou učit se praktickému jazyku šlo o druhou nejlepší možnou věc, hned po randění s rodilým mluvčím. Občas možná o první nejlepší.

Vedle velkorysého vysílání Murdochovy Sky TV včetně jím čerstvě založeného Eurosportu, nebo Turnerovy CNN, byla vděčným diváckým kanálem tehdy jediná – a adekvátně kvalitní – MTV Europe. (Kde že ty vody jsou.)

Ray_CokesKdejaký dýdžej si v těch satelitních pionýrských časech z MTV nahrával na své véháesky videoklipy od tehdejšího zázraku Milli Vanilli, Guns N’ Roses nebo MC Hammera. Já na Sky a o pár let později na MTV narazil na zjev do té doby nespatřený. Šoumena jménem Ray Cokes, jehož kultovní MTV’s Most Wanted večery jsem vydržel sledovat hodiny a hltal každý jeho gag, s ulistovaným slovníkem v rukou.

Žádného tak inspirativního moderátora před Rayem jsem nepoznal (zastudena odchován Milošem Frýbou, koneckonců), a všechno po něm se mi zdálo být jen jeho slabou imitací.

(Pokolikáté tu už vzdávám hold vynálezu jménem YouTube. Jen díky jemu znovu ožily unikátní zapomenuté nahrávky privátních archívů lidí po celém světě, které by jinak zůstaly v domácích šuplících.)

Ray má dnes svých sexy 62 a na YT se v toku času vyrojila řada kompletních Most Wanted večerů, přehraných zpátky z prastarých videokazet, o nichž mě nenapadlo, že si je kdy ještě připomenu.

Tohle byl Ray Cokes před čtvrt stoletím, můj tehdejší náročný učitel jazyka. Hodně silné Deja-vu.