Předvídání je pro otroky

v

od

(Q)
…po nějaké době, kdy jsem na obchodnických diskuzních fórech trávil pravidelně poměrně dost času, jsem sám od sebe přišel na to, že jakýkoliv čas takto trávený je opravdu neproduktivní ztráta času.

Když jsem začal před rokem a něco sám „na ostro“ obchodovat a všímat si svých psychologických aspektů vstupujících mi do „hry“, zpětně jsem pochopil další vcelku hrozivou věc – číst a brát vážně věci na fórech je, možná až na světlé vyjímky, nejen ztráta času, ale může to být i velmi nebezpečné – tím myslím zejména to předvídání kam se trh pohne nebo dokonce doporučení k obchodům.

V jedné chytré knize, která sice nebyla o obchodování, jsem našel tento výrok: „předvídání je pro otroky, ale reakce pro krále“. Chci tím říci, že sám jsem byl skoro rok dost špatný obchodník, až do toho okamžiku, než jsem se začal učit nechat trh, aby mi ukázal, kterým směrem půjde, a aby mi i ukázal, kdy mám vystoupit, protože nastal čas obrátky, namísto toho, abych stále poslouchal své špatné předvídačské myšlenky.

Jsem většinový daytrader a skoro jen sváteční poziční trader, ale pevně věřím, že mé poznání je aplikovatelné na jakýkoliv druh obchodování. Souhlasíš nebo nesouhlasíš?

Roman

(A)
Romane,

rozdělím svou reakci na dvě části;

(1) Předvídání na internetu – to samo o sobě nikdy nikomu peníze na účet nepřinese.

V podstatě je za KAŽDOU takovouto předpovědí ukryta jediná snaha (pokud odmyslíme vědomé, aktivní záškodnictví) – a to oslnit na fóru, získat si respekt či podobný druh admirace mezi ostatními (obvykle anonymními) čtenáři.

Osobně jsem silného názoru, že MNOHO z těch, kteří dobrovolně roztrubují na internetu své obchodnické předpovědi, tak činí bez toho, že by je v reálu zobchodovali.

Mohou být neschopni obchodovat z jakéhokoliv z plejády se nabízejících důvodů, přesto je však láká vzrušení a výzva rozdávat si to s trhy, alespoň ve virtuálním světě své diskuzní komunity.

Pokud se někomu zadaří stát si za sérií hlasitých předpovědí, jež totálně nevyjdou, ukážou se jako fatálně ztrátové a nadto začnou sklízet ironii ostatních čtenářů, původní autor se často může naráz odmlčet.

Ale nikoli proto, že by si ze zoufalství ublížil, či se svým „obchodováním“ praštil a šel prodávat po domech kosmetiku – zřejmě si jen založil zcela novou identitu a vyčistil si tak svůj virtuální štít.

Je nabíledni, že veřejně předpovídat obchody je pro své vlastní obchodování škodlivé a obecně nežádoucí.

Proč?

Trhy si vyžadují prakticky neustálou analýzu a monitoring – minimálně na denní bázi, a s tím spojenou schopnost flexibilně měnit názor.

Pokud někdo veřejně vyhlásí, že trh XYZ poroste do oblak, a zároveň bude svůj názor v reálu obchodovat, dost možná bude nucen ignorovat varovné signály cenové akce o pár hodin později, která mu napovídá, že je nejlepší čas vystoupit či otočit pozici – a to jen proto, aby ze sebe neudělal osla na internetu.

Co je však větší hloupost?

Ale opět – jak jsem už zmínil výše – NEVĚŘÍM, že mnoho internetových předvídačů vůbec kdy podkládá své veřejné tipy skutečnými penězi.

(2) Předvídání v reálném obchodování – jakkoli ti rozumím, jak jsi svou formulaci mínil, budu-li trochu hnipopišsky slovíčkařit, každý náš SKUTEČNÝ obchod je v reálu založen na jakési předpovědi, kterou jsme neučinili veřejně, nýbrž ve své mysli.

Musí být.

Nějaký druh předpovědi, názoru, přesvědčení, že cena zareaguje na tu a tu formaci, indikátor, či pro někoho onu fundamentální událost. Bez takovéto minimálně „pasivní“, privátní předpovědi bychom jednoduše do žádného obchodu nemohli vstoupit.

Cítím však, že tvůj dotaz (spíš ale trefná glosa!) mířil na předvídání činěné veřejně, a proto od dalšího pitvání bodu (2) upouštím.

Buď zdráv,

Tom