Předně; velmi dobrej Novej rok všem traderům, přeju.
Z vaší došlé přes-sváteční pošty chci vypíchnout jedno frekventovaně se opakující téma.
Připadá mi, že spousta z vás obchodníků zbytečně přeceňuje rozdíly mezi tzv. krátkodobým a déledobějším – pozičním obchodováním. Jakobyste se stůj co stůj snažili násilně oddělit své obchodnické přístupy do těchto dvou separátních kategorií a nahlíželi na ně jako na dvě rozdílné věci.
Pokud jsem popsal i vás, podle mého názoru nechápete korektně elementární uspořádání trhů.
V burzovním tradingu neexistuje ČAS coby nějaká fixní konstanta.
Tržní cena komodity a/nebo akcie či derivátu může být, a samozřejmě JE, měřena v perspektivě různých časových jednotek; minut, hodin, dní, týdnů, atakdál.
Stále však jde o jeden jediný, dál stejný trh – jakkoli nakrájený do různých „vrstev“ v podobě rozdílných časových typů dat a grafů. A častěji než ne, vykazující stejné či podobné opakující se obrazce chování v každé z těchto úrovní.
Důkaz? Podívejte se do LIBOVOLNÉHO grafu, kteréhokoliv časového měřítka, a zaregistrujete trendy, úzké SBBA dráhy, SBBA troujúhelníky, cykly, S/R lajny, plus všechno ostatní, co sledujete.
Nejenomže je najdete v téměř každé vrstvě grafů, ale co víc, dáte-li si tu námahu sledovat jednotlivé souvztažnosti mezi vrstvami navzájem, zjistíte, že tyto obrazce/formace se ovlivňují, a velmi často technicky podporují, v různých vrstvách navzájem.
Povzbuzuju vás, abyste si vyhrnuli rukávy a dali si tu práci – záhy zřejmě objevíte nový fenomén pro svou vlastní technickou analýzu: jednotlivé formace v jedné, pomocné vrstvě vám budou včas pomáhat indikovat tvorbu obrazců ve vaší tzv. hlavní vrstvě – neboli časovém měřítku – ze kterého primárně plánujete své ostré obchodování ve formě produkce vstupních/výstupních dat.
Což většině z vás začne produkovat buď zcela nové obchodnické vstupní signály, anebo přinejmenším poslouží coby extra potvrzení vašeho původního záměru činěného na základě skladby vašeho výchozího, „starého“ systému.
Nicméně, přistupujte k tomuto způsobu „multivrstvého vnímání trhů“ (jež je dlouhé roky elementární součástí mého pohledu na fenomén tržní cenové aktivity) jako na jakoukoli NOVOU, vámi doposud neprobádanou věc.
Jinými slovy, nevěřte mi ani Ň a sami si tento (i jakýkoli jiný nový) přístup POCTIVĚ a DŮKLADNĚ otestujte. Máte-li k dispozici historická data, tak zpět v čase na nich, plus dostatečně dlouho v reálném čase na datech aktuálních (ne nutně živých) na papíře.
Já sám to dodnes nedělám jinak. Kdykoli chci poznat, posoudit, otestovat si nějaký mně neznámý přístup a nápad, VŽDY a bez výjimky jej aplikuju na historická data a férově dlouhou dobu věc cvičím na papíře nanečisto.
Nejenomže si tak prověřím efektivnost dané metodologie a vyhladím případné kličky a uzlíky, na něž mohu narazit; v procesu ověřování si taky vybuduju (anebo ztratím) zdravou důvěru nezbytnou k praktické aplikaci tohoto nového přístupu, až (a pokud vůbec) přijde jeho čas.
Tom
P.S.: Další hromádka otázek po mně chtěla tip, koho současného fundamentlně poslouchat/číst, pokud někoho.
Jim Cramer? Jim Rogers? Larry Williams?
Ne. Tihle chlápci mají své pevné zaháklé udice v mediálních prostředcích a mluví a vždy už budou podle toho, co je dobré pro jejich existující agendu/ track record; tihle lidi chtějí umřít jako (úspěšní) autoři.
Posuďte ale takového Petera Staňka. Slováka, jehož každé slovo nebaštím, ale roky respektuju jako jednoho z mála těch, kdo se nezdráhají popisovat věci bez obalu. Doporučuju vám ho pozorně poslouchat – sám to dělám. Spíš než abych zhypnotizovaně baštil každý jeho vyčtený argument, se zdravou skepsí poslouchám implicitní vzkazy mezi řádky.
Ten člověk ví své o ropných trzích. Naznačuje dost o marnosti (v dlouhodobé perspektivě) amerických pokusů o soběstačnost těžením ropy z břidlic a ropných písků, sekundárně nákladných mj. vinou své ekologické nečistoty (zmiňoval jsem před měsícem v souvislosti s utažským Canyonlandem). Sám jsem právě dnes, co Light Crude ropa spadla do sub$50 pásma, začal bidovat první drzé cally a plánuju pokračovat v celém $40-50 pásmu, kde se ropa bude letos na jaře zkoušet odrážet.
Pan Peter Staněk ví své o zlatě a je bullish. Na rozdíl ode mě. V něm já aplikuju svou (nesjpíš až nezdravou) skepsi a dál budu. Viz mí Obchodníci se zlatým deštěm z listopadu 2014.
Nejcenněji mezi řádky naznačuje – a zde jsme v totální shodě – mnoho o US globální bublině, která, až přijde hlavní prásk, hrozí otestovat si – kdoví zda ne překonat – depresi z let 2008/9, kdy se Dow podíval pod 7000 bodů. Zkraje prosince jsem Dow v tomto medvědím duchu komentoval.
A nejen to – při každém průlomu z historického stropu neváhám být skrz nasbírané vybidované puty nekompromisně bearish. Jako právě teď. O Silvestra, když každý druhý trader chrápal nebo křepčil, Dow zneužil oslabené likvidity a prolomil do úniku. Kdokoli mě v TDE poslouchá a mívá na historických maximech nabidováno plno arogantně troufalých striků na put opce, dostal se na Silvetra na medvědí palubu, a veze se. Vyjde současný pád, nebo až ten další, nebo snad až osmý v řadě? Nikdo neví.
Ale být na palubě nebo si o věci jen číst, dělá veškerý rozdíl.
Dobrej rok 2015 ještě jednou.
Peter Staněk při prosincové návštěvě TA3. Necpe se do televizí enormě často. Pokud chcete mermomocí někoho cizího poslouchat, tohoto člověka doporučuju. Mně osobně sedí a dává mi smysl, co povídá.
https://www.youtube.com/watch?v=wi1RrflM-xU&index=12&list=FLOdd6c7HDh7Svc_r0LnblUg