Výhradně v přilbě!

Stojíte-li před pořízením si nové lyžařské přilby, vaší nejvyšší prioritou nemůže být ani barva, styl, technologie nebo cena výrobku, nýbrž optimálně padnoucí velikost. Pouze v dokonale padnoucí přilbě se totiž budete cítit pohodlně a pouze taková vám poskytne maximální možnou ochranu.

S velikostí přilby je to naštěstí docela jednoduché – je určena obvodem vaší hlavy. Jednoduše si páskovým krejčovským metrem změřte obvod hlavy v místě těsně nad obočím, a počet centimetrů obvodu vaší hlavy je správným číslem vaší nové lyžařské přilby.

Je důležité neztratit ze zřetele, že ne všechny přilby jedné konkrétní velikosti vám padnou naprosto stejně. Tvar vaší hlavy je důležitým faktorem, jež při nákupu helmy nemůžete ignorovat. Některé modely helem jsou vyrobeny pro oválný tvar hlavy, další spíše pro kulaté hlavy, a jiné pro cokoli mezi tím. Je velmi záhodno vyzkoušet si při nákupu několik rozdílných modelů téže velikosti – pouze tak najdete tu, která vám padne optimálně.

Častou rodičovskou chybou při nákupu přileb pro své děti bývá obava, že hlava dítěte velikost přilby záhy „přeroste“, což končí nákupem helmy pro dítě příliš velké.
Příliš volná přilba nejenže dítě dostatečně neochrání, může mu být i nebezpečná. Dětská hlava roste relativně pomalu, proto kupujte svému dítěti přilbu přesně na míru. Pouze v situaci, kdy obvod hlavy dítěte je přesně mezi dvěma nejbližšími velikostmi přileb, je vhodné sáhnout po číslu větším. Ve všech ostatních případech dopřejte svému dítěti optimálně padnoucí přilbu.

Je více než vhodné mít s sebou při zkoušení si helmy své lyžařské brýle – zdaleka ne všechny brýle si dokonale tvarově rozumí s různými modely a/nebo velikostmi helem. Občas je šířka brýlí výrazně větší, než naše neohelmovaná šíře obličeje mezi spánky, jindy zase vzniká volná mezera na čele mezi brýlemi a helmou. Obojí není dobré. Tam kde můžete, zkoušejte si proto novou přilbu společně se svými lyžařskými brýlemi.

Časté otázky

Je lyžař s helmou opravdu lépe chráněný před nebezpečím na svahu?

Přilba dokáže významným dílem snížit následky případného zranění z lyžařova pádu nebo nárazu do jiného lyžaře anebo objektu. Nejeefektivnější ochranu poskytují přilby při kolizích při nižších rychlostech. Při přímém nárazu do fixované překážky v rychlosti nad 40 km/h obvykle neochrání oběť od závažných následků ani sebekvalitnější přilba. Proto je důležité při lyžování nepřekračovat hranici svých osobních dovednostních a kondičních limitů. A nemyslet si, že když mám přilbu, mohu si dovolit tyto limity posouvat. Jinými slovy, vezměme si na svah přilbu, avšak lyžujme tak, jako bychom ji neměli.

Neochrání mě stejně dobře má stávající cyklistická přilba? Nač mám mít doma přilby dvě?

Lyžařské a snowboardové přilby jsou velmi odlišným výrobkem od ochranných přileb cyklistických. Jednak vám v cyklistické přilbě bude na svahu zima (ventiluje totiž mnohonásobně více, než přilba lyžařská), jednak neposkytuje ochranu ve spodních partiích zátylku a v oblasti uší. Při sněžení či dešti vám do ní poteče. Zejména však jsou lyžařské a snowboardové přilby konstruovány proti vícenásobným nárazům, kdežto cyklistické obvykle proti nárazu jedinému (a navíc v odlišných a omezených partiích hlavy). Cyklistická přilba na lyžařském svahu opravdu NENÍ dostatečnou náhradou za přilbu lyžařskou.

Proč je lyžování v přilbě stále populárnější?

Prodeje lyžařských a snowboardových přileb každoročně strmě rostou již řadu let po sobě. Díky vyspělým technologiím jsou současné zimní přilby lehčí než kdykoli předtím, přicházejí v designech v souladu se současnými módními trendy, jsou velmi pohodlné, chrání naše uši před mrazem, dobře odvětrávají, některé modely dokonce obsahují zabudovaná sluchátka pro mobilní telefon nebo MP3 přehrávače. Děti si velmi rády polepují helmy samolepkami svých idolů. Navíc každého rodiče, který opatří svému dítěti lyžařskou přilbu, může hřát dobrý pocit, že pro bezpečí své ratolesti dělá, co může.

Proč se ceny lyžařských přileb mezi sebou tolik liší? Jsou ty levné méně bezpečné než ty dražší?

Do výsledné ceny přilby se promítá celá řada faktorů; vedle obchodních marží jsou to při výrobě použité druhy materiálů, design, grafika či složitost ventilačního systému přilby. Co se bezpečnosti týče, prodejní cena přilby by tento aspekt neměla nikterak indikovat – za předpokladu, že helma splňuje jeden ze tří bezpečnostních standardů (CEN, ASTM anebo Snell). A jelikož je trh s lyžařskými přilbami nejen v tuzemsku, ale i celosvětově stále relativně velmi mladým a překotně se vyvíjejícím odvětvím, existuje zde poměrně vysoká fluktuace cen.

Nestala se z lyžování a snowboardingu příliš nebezpečná zábava? Vždyť dříve žádné přilby neexistovaly…

Lyžování a snowboarding s sebou odjakživa přinášely určitá rizika, avšak v porovnání s jinými sporty jde stále o jednu z nejbezpečnějších aktivit. Dlouhodobé celosvětové statistiky dokonce představují lyžování jako méně k úrazům náchylný sport než například fotbal či tenis; jiný druh statistiky dokazuje, že spíše, než byste se zranili sjíždějíc na svahu, přijdete ke zdravotní újmě při autonehodě na cestě do anebo z lyžařského areálu. Vážná poranění hlavy celosvětově představují méně než 3% všech s lyžemi a snowboardem souvisejících zranění. Vlastní ukázněné chování a nepřeceňování svých sil každého jednotlivého lyžaře a snowboardisty bude vždy hrát rozhodující roli, co se bezpečnosti našeho bílého sportu týče. O mnoho důležitější, než jakýkoli bezpečnostní prvek naší výbavy. Je chvályhodné, rozhodne-li se lyžař nebo snowboardista používat přilbu či jakoukoli další ochrannou výbavu; vždy si však musí být vědom limitů ochrany, kterou tyto výrobky mohou poskytovat. Nikdy nepodlehněme falešnému pocitu menší zranitelnosti, který nám naše bezpečnostní výbava může nevědomky přinášet.

Co je pro mě při nákupu přilby nejdůležitější?

Nejpodstatnějším aspektem je bezvadně padnoucí velikost/tvar přilby. Příliš malá či naopak příliš velká přilba nejenže nebudou pohodlné, nemusí být ani z hlediska bezpečnosti plnohodnotně funkční. Při nákupu se snažte mít k dispozici své stávající lyžařské brýle, a helmu zkoušejte současně s nimi – ne všechny typy brýlí a helem jsou tvarově kompatibilní. Vyvarujte se zejména volných nekrytých mezer na čele mezi brýlemi a předním okrajem helmy – v mrazivých a/nebo mokrých dnech by vaše hlava velmi trpěla. Pokud plánujete nákup nové přilby současně s novými lyžařskými brýlemi, porozhlédněte se po modelech, které nabízejí obě položky v rámci integrované sady. Samozřejmostí je předpoklad, že přilba bude vyhovovat jedné ze tří základních bezpečnostních norem (CEN, ASTM nebo Snell). Dalším důležitým hlediskem je vyřešení odvětrávání přilby – největší komfort poskytuje regulovatelná ventilace. Teprve poté doporučujeme řešit design přilby, případně ostatní podružné aspekty.

Text: Tom Řepík
Vyšlo v největším českém zimním magazínu SNOW, 2002

Přejít nahoru