Základní role běžkařské hole

Písmo: A ++ A --

Nezřídka přichází nakupujícím rekreačním běžkařům na mysl až jako jedna z posledních položek, jako by na nich pramálo záleželo. Avšak záleží – nevhodně zvolené hole svedou pokazit lyžování podobně jako třeba špatně namazané běžky. Při nákupu na to myslete a předejděte tomu. Není to těžké.

A to doslova – nikdy v historii nebyly běžecké hole lehčí, včetně těch rekreačně-turistických. Mohou za to moderní kompozity karbonu a sklolaminátu, jež postupně vytlačily hliníkové slitiny i z těch nejspodnějších pater nabídky holí. Na jejím vrchu jsou závodní modely s dominantním obsahem karbonu.

Nejde zde jen o nízkou hmotnost; neméně důležitými aspekty výkonné hole jsou i její dopředný švih a tuhost při zatížení. Plný karbon bývá křehký a zejména při kontaktních kolizích se závodnická hůl nezřídka láme. Kompozity se sklolaminátem vykazují příznivější odolnost proti defektům – a jejich pořízení vychází levněji.

Hole pro klasický styl běhu (anebo turistickou chůzi) by měly lyžaři sahat asi k ramenům, hole na bruslení o něco výš, mezi bradu a nos. Rekreant pořizující si jedny univerzální hole by měl volit mezi těmito dvěma délkovými mantinely. Ten, kdo má delší končetiny a jezdí sportovněji, obecně snese mírně delší hole, a naopak.

Moudré je věnovat patřičnou pozornost i rukojeti, poutkům a košíčkům holí. Rukojeť z korku neklouže v mokru tolik jako umělohmotná; poutka by měla být snadno regulovatelná, ve vyšších verzích holí s dlaňovými návleky na suchý zip. Novinkou posledních let a nejspíš nastupujícím trendem jsou šroubované košíčky umožňující okamžitou výměnu bez časově náročnější nutnosti je lepit. Velikost košíčku správně určuje typ terénu, v němž se plánujete převážně pohybovat – s titěrnými závodními košíčky na měkkých turistických tratích, neřku-li ve volném terénu, se budete trápit a hole vám to prakticky znefunkční. Do jiných než supertvrdých podmínek se neostýchejte pořádně velkého košíčku – hole se vám nebudou bořit a spolehlivě poskytnou oporu tam, kde si jim o ni řeknete. Máloco je v průběhu dlouhého výletu pro rekreanta důležitější, než vědomí, že se na hole může spolehnout a když se do nich opře, nezajede s nimi někam hluboko dolů, což jej pravděpodobně pokaždé vyhodí z rovnováhy, brzy vyčerpá a otráví. Elitní lyžařští orienťáci mají své závodní karbonové hole z dobrých důvodů osazeny starými turistickými košíky s velkou plochou; dobře ví, proč.

Sdílet