Kde na horách tráví svůj čas celebrity typu ski-filmaře Warrena Millera, herce Bena Afflecka, golfisty Phila Mickelsona nebo penzisty Billa Gatese?
Jako asi první z Čechoslováků si to na vlastní kůži ochutnal krajan PaedDr. Pavel Šťastný, 17 let šéftrenér ve vermontské Stratton Mountain School a dnes hlavní trenér PG sjezdařů mužů v Killington Mountain School. Už podruhé za sebou prolyžoval vánoční svátky v nejluxusnějším horském resortu planety, uzavřené rezidenční komunitě Yellowstone Club v americké Montaně, v sousedství resortu Big Sky. Svou nevšední zkušenost Pavel popisuje na následujících řádcích vlastními slovy.
Soukromí je tu vším
Do horského střediska Yellowstone Club (YC), které je naprostým světovým unikátem, je velmi obtížné vůbec se dostat. Mně se to podařilo díky rodině, jejichž tři závodníky trénuji v naší killingtonské akademii; dva roky po sobě jsme měli možnost v době vánočních svátků trénovat ve středisku slalom a obří slalom. V tomto období bývá pro závodníky velmi vzácné dokázat si zařídit v nějakém veřejném skiareálu uzavření trati; zde nám management vyšel velmi vstříc a dostali jsme maximální myslitelné podmínky od výběru svahu až po zabezpečení. V resortu obvykle jen volně lyžují bohatí členové klubu na sjezdovkách či ve volném terénu; sportovní trénink tam je raritou a hodně lidí se na něj bylo zvědavě podívat, což i pro nás bylo neobvyklé a zajímavé.
YC má asi 800 členů, po naplnění limitu tisíce členů se klub uzavře a nebude už nikoho nového přijímat. Historie klubu je značně bouřlivá; původní zakladatel v době realitní krize v roce 2009 zdefraudoval investorské peníze a poslal klub do bankrotu; sám v souvislosti s tímto aktem skončil ve vězení (o kontroverzním zákulisním pozadí resortu YC budeme psát v samostatném textu v některé z budoucích příloh SNOWbiz – pozn. redakce). V roce 2014 si klub koupil jeden z jeho původních členů a v současnosti je celý projekt vysoce profitabilní.
Atmosféra v klubu je totálně uvolněná a velmi bezpečná, všichni členové tam mají absolutní jistotu soukromí. Jedním z rezidentů je i Bill Gates, který se z nedalekého letiště Big Sky ke své těžko přístupné haciendě stranou od ostatních objektů dopravuje helikoptérou. Jeho ochranka blokuje přístup po cestě k jeho domu pro jakékoli případné zvědavce, ale prakticky zbytečně – členové Yellowstone Club jsou zpravidla velmi bohaté osobnosti respektující vzájemné soukromí, zvyklé neotravovat jeden druhého. Když měl Bill Gates v YC setkání svých nejvyšších firemních manažerů, ochranka byla extrémně přísná a přijeli i agenti národní bezpečnostní služby, aby jim zaručili absolutní bezpečnost.
Bez skipasů i peněz
Hlavní sezónou je v YC zima, od Vánoc do dubna, ale resort je to celoroční s řadou nesněhových aktivit jako golf, jízda na koních, myslivost, lov ryb atd. V celém středisku nejsou potřeba žádné skipasy; jakmile se tam člověk dostane, nepotřebuje nic, ani hotové peníze. Na každé horní stanici lanovky je kromě komerční restaurace i ohřívací chatka plně zásobená bezplatným občerstvením od polévek, ovoce, zákusků po nápoje. V restauracích se místo hotových peněz útrata připisuje na klubové členské číslo, placení v celém YC prakticky neexistuje. Restaurace velmi vysokého standardu jsou přes den na obědy vytížené zčásti, pro večeře však velmi a fungují vesměs na rezervace.
Podotýkám, že jsem už během své celoživotní trenérské kariéry poznal spoustu skiareálů všude ve světě – v celé Evropě, Japonsku, Americe i Kanadě; Yellowstone Club je ale unikátem čnícím vysoko nad vším, co jsem kde viděl, z hlediska kvality, architektury i úrovně zabezpečení.
YELLOWSTONE CLUB (YC)
Účelové horské středisko, které funguje jako soukromý uzavřený klub pro nejbohatší lidi Ameriky, bylo založeno na sklonku devadesátých let Timem Blixsethem, americkým magnátem v realitách, lesnictví a hudebním průmyslu. V realitní krizi v roce 2009 spadlo do režimu bankrotu, nikdy však nepřestalo provozně fungovat. Od roku 2014 je 55 km2 rozlehlý montanský resort provozován pod novou vlastnickou strukturou.
Vstupní klubový poplatek činí 250 tisíc dolarů, každoroční pak 30 tisíc dolarů; podmínkou členství je koupit si v resortu srubový dům, jejichž ceny začínají od 8 až 10 milionů dolarů až po několik desítek milionů. Členství je platné po 3 generace v rámci rodiny. Mezi členy klubu vedle již zmíněných Gatese, Millera, Afflecka nebo Mickelsona patří mnoho dalších uměleckých, sportovních, vědeckých nebo politických celebrit.
www.yellowstoneclub.com
↑ Ski in/out dům mých přátel, v němž jsme bydleli
↑ Pohled ze svahu na hlavní základnu střediska nazvanou podle jednoho ze zakladatelů klubu Warren Miller Lodge
↑ Výhled z našeho domu na panoráma Big Sky
↑ Jedna z mnoha sjezdovek YC. Takovýto povrch vydrží obvykle celý den
↑ Jedna z vrcholových chatek, kde jsme mezi tréninkovými jízdami měli možnost občerstvení
↑ Veškeré občerstvení je tu gratis
↑ V popředí soukromý dům Warrena Millera se ski in/out přístupem a impozantním výhledem na reliéf Big Sky
↑ Brána hlavního příjezdu do klubu, kde probíhá přísná kontrola
↑ Autor reportáže, trenér Pavel Šťastný, ve vrcholové občerstvovací chatce
↑ Dům u lanovky se světelným semaforem na zdi. Když na něm svítí žlutá, domácí připravují odpolední koktejl party pro všechny, kdo mají chuť se potkat a seznámit se s dalšími členy klubu. Když svítí zelená, party je otevřená
All photos © Pavel Stastny