Frajer Luke

Písmo: A ++ A --

Pětadevadesát by dnes slavil modrooký Cool Hand Luke, Butch Cassidy a Buffalo Bill. Ne každý možná ví, že vedle svého Oskary ověnčeného mistrovství a vášně k motorsportu byl pan Paul Newman především gigantickým filantropem.

NEWMAN:S OWN PIZZAZaložil The SeriousFun Children’s Network, charitu pro děti postižené HIV, AIDS, rakovinou a dalšími chorobami. Od svého založení v roce 1988 pracovala s více než 340 000 dětmi na celé planetě.

Jiná jeho charita, Safe Water Network, pomáhá zpřístupňovat zdroje pitné vody potřebným lidem v oblastech třetího světa.

Založil v Americe oblíbený potravinářský brand Newman’s Own (popcorn, nápoje, omáčky, pizza), jehož veškerý profit po zdanění plyne vzdělávacím a charitativním organizacím. Od svého založení (1982) dodnes už značka Newman’s Own rozdala 500 milionů dolarů.

Málokterá celebrita showbyznysu tu po sobě nechala tak noblesní brázdu. Pokud mám mít nějaké lidské vzory, pak Paul Newman je charakterem, kterého adoruju.

Kdykoli slyším tenhle skladatelský klenot Burta Bacharacha, vybaví se mi bicyklující lupič Butch Cassidy s Kate Ross na štangli.


Paul Newman na Jay Leno Tonight Show, 2005