České běžecké hole HAAKON

Písmo: A ++ A --
Sdílet

V mlhavých Jizerských horách se dějí různé věci – impozantní západy slunce, zimní fujavice i dopravní kolapsy při nájezdu běžkařů. A teď je v Jizerkách další unikát – zrození českého Haakona.

Ne, není to královský potomek Skandinávského původu. Jde o novou českou značku běžeckých holí HAAKON. Co dělá v české kotlině takové cizokrajné jméno? Ptali jsme se zakladatelů projektu a manželů Pavly a Michala Franckeho:

„Jméno HAAKON je úzce spjato s kořeny běžeckého lyžování ve Skandinávii. Je to zároveň velice silný příběh krále Haakona Haakonsona, který se narodil jako chudé dítě v drsných norských horách. Jako jediný možný následník trůnu musel být zachráněn a převezen na běžkách stovky kilometrů norskou krajinou. Nakonec se z chudého dítěte stal největší vladař norské historie. A to se nám líbilo.“

Na začátku celého projektu stáli dva – Michal a Pavla – a přemýšleli, zda by dokázali vytvořit vlastní celokarbonové hůlky na běžky. Nešlo jim totiž do hlavy, proč „obyčejné“ tyčky stojí přes 11 tisíc. Musí to jít přeci jinak … levněji a stále kvalitně. A tak hledali.

První kontakty s výrobci nebyly zrovna šťastné. Karbonové tubusy byly podprůměrné kvality a výroba vlastních rukojetí a košíčků byla myšlenka téměř absurdní. Jakmile ale natrefili na zkušeného zpracovatele karbonových tkanin a spojili se s Technickou Univerzitou v Liberci, objevila se naděje.

Pavla s úsměvem vzpomíná: „Nezapomenu na ten den, kdy Michal přišel domů a řekl: Ženo, je to v háji. Budeme do toho muset jít. Oslovení dodavatelé totiž předvedli tak perfektní práci, že by byl hřích to nechat plavat.“

Tak do toho šli …

Přípravy trvaly od roku 2019. Mezitím proběhlo mnoho testování, ladění forem pro vstřikování plastů, správné hustoty hrotů, tvaru poutek, těžiště, tuhosti holí a mnoho dalších parametrů.

Dnes v roce 2021 může HAAKON nabídnout bezmála deset modelů špičkových holí, které oslovily profesionální závodníky a trenéry jako Dušan Kožíšek, Vašek Sedláček, Adéla Boudíková a mnoho sportovních klubů. Mimo to již navazují kontakty se zahraničními distributory a prodejci.

A hlavně se Michalovi a Pavle podařilo splnit svůj prvotní cíl – vytvořit profi hole za dostupné ceny. Dělají to rádi a je to vidět.

www.haakonsport.cz


Sdílet