Rhoda Blake, žlutá růže z Taosu

Písmo: A ++ A --

Která staromódní sněhomilná duše občas nezalační slyšet či přečíst si nějakou limonádovou romantiku z hor; něco o takové té Pretty Woman lyžování?

Život jedné takové začíná jak z pohádky: bezmála před stoletím se v chudinském londýnském East Endu narodila jakási Růženka. Zuřila krutá první světová, ale sudičky už nejspíš tušily, že během pár měsíců skončí.

Leč není růží ani pohádek bez bolavých trnů; konce války se nedožil ani jeden z dívčiných rodičů.

Tříletého sirotka adoptovala židovská rodina Limburgů a odvezla na bohaté východní pobřeží Ameriky. Z prestižních liberálních škol newyorského Upper East Side však mladá Rhoda Limburgová brzy zběhla a střemlav se vrhla – zcela odlišným plánům adoptivních rodičů navzdory – na studia umění, speciálně sochařiny, kterou si zamilovala.

Ještě coby univerzitní studentka potkala v roce 1940 při vánočním lyžování v noblesním východoamerickém Stowe svého budoucího muže Earniho. Od té doby jezdila po horách s ním, za dva roky se vzali.

tao3

tao2

Po skončení další světové války se usadili v Novém Mexiku a v roce 1954 tam v terénech příkrých zalesněných svahů a půlročních tlustých peřin prašanu založili to, co je dnešním významným off-piste horským střediskem Taos Valley.

Než dostavěli chatu, první v oblasti, bydleli se třemi malými dětmi v obyčejném třímetrovém přívěsu.

Choť Earnie Blake se ukázal být marketingovým mágem; ještě než vůbec měli střechu nad hlavou a mohla být kloudná řeč o nějakém lyžařském areálu, už zařídil, že se o jejich Taosu psalo v prestižním americkém SKI magazínu. Zatímco Earnie se věnoval obchodním věcem kolem resortu, Rhonda řídila praktický chod a vyučovala v lyžařské škole.

tao1

Na staré skromné časy vzpomínala nejradši. „Nikdy jsem nečekala, že se z Taosu stane takové to velké středisko. Ani to nebylo naší ambicí. Dlouhou dobu jsme byli docela malá komunita, jen pár chat… jedna velká rodina, co drží spolu a vzájemně se podporuje. O co nám šlo, bylo mít střechu nad hlavou, trochu jídla a udržet náš kopec.“

Earnie umřel v roce 1989. Rhoda pak ještě dalších 24 sezón pomáhala svým dětem skiareál řídit. V roce 2013, v jejích požehnaných pětadevadesáti, prodali celé středisko investorovi při penězích – Louisi Baconovi, jenž Taos začal modernizovat do dnešní podoby.

Před začátkem letošní sněhové sezóny se paní Rhoda vydala za Earniem. Dnes je to rovných 98 roků, kdy v jednom z jednoduchých řadových domů  z neomítnutých červených cihel nedaleko Temže přišla jako neznámá Růženka na svět.

Podobně bohyní Tyché políbená růže už v Taoském údolí těžko kdy vykvete.

Rhoda Blake, Mother of Taos. * 8.4.1918 – † 3.11.2015

Tom Řepík
Expertní textař tuzemského horského byznysu.
Analyzuje PR trendy pro jednoho z globálních lídrů branže.
Marketingový mentoring | copywriting | krizová komunikace v oboru
[Kontakt]

Sdílet