Hra s nulovým součtem – ano nebo ne?

Tome, pár otázek. Komodity a opce jsou prý, na rozdíl od akcií, hra s nulovým součtem. Ale pokud ve hře s nulovým součtem aplikují všichni nějakou vítěznou strategii, ta hra musí nutně zkolabovat, ne? Kdo jsou ti, co ztrácejí?
PS: Ale možná to není o nulovém součtu. Když přidáme komise a skluz, je z toho negativní součet pro nás a pozitivní pro brokery. Za odpověď díky, Jirka

Jak už jsi sám poznamenal, striktně o nulový součet nejde. Komise jsou fixní položkou, která opouští hrací stůl a jako taková koncept nulového součtu znerovnovážňuje. Když bychom dali komise stranou, o nulový součet jde.

Dál jsi napsal: „Pokud ve hře s nulovým součtem aplikují všichni nějakou vítěznou strategii, ta hra musí zkolabovat.“

Možná ano v jakési matematické teorii, ale v tradingu musíš zohledňovat ten nejdůležitější – lidský – faktor. Pokud bys dal všem obchodníkům k dispozici navlas stejnou strategii, jejich výsledky se přesto budou lišit jeden od druhého; dost pravděpodobně by cca 10-15 % vydělalo a okolo 85-90 % na obchodu ztratilo. V burzovní branži notoricky známý poměr.

„Kdo jsou ti, co ztrácejí?“

Těžké vybrat jedinou nálepku. Nejčastěji ti, kdo selhávají v aplikaci risk a money managementu.

„Ale možná to není o nulovém součtu. Když přidáme komise a skluz, je z toho negativní součet pro nás a vždy pozitivní pro brokery.“

Rozumím tvé logice, technicky to ale tak není.

Co pracuje proti traderovi, jsou vedle jeho čistě ztrátového výsledku transakce ještě komise a nikoli skluz, nýbrž bid/ask spread.

A b/a spread je regulérní součástí konceptu nulového součtu – peníze ztracené na b/a spreadu (tedy jinými slovy oboustranném skluzu) končí v kapse jiného tradera.

Proto jedinou nerovnovážností jsou nahoře zmíněné komisní poplatky.

Ale.

Na dlouhodobý trading je třeba dívat se z perspektivy velkého obrázku – pokud komise a skluz (de facto provozní náklady) převáží profit z tradingu samotného, je něco zásadně špatně s obchodníkovou metodologií. Ne nepodobně jako v jakémkoli tradičním podnikání – typicky třeba kamenné prodejně – pokud by zabily byznys model náklady na mzdy a nájem, třeba. (Ne, že se to často neděje.)

Tom

https://youtu.be/vyOulC3hxfM

Přejít nahoru