Jak mám začít?

Písmo: A ++ A --
Sdílet

(Q)
Tome, přečetla jsem si většinu Tvých článků. Dosud jsem přišla do styku s prezentací komodit z knihy Larry Williamse a jinak mi volá dost různých makléřů a vesměs mě neskrytě lákají do obchodů. Musela jsem se smát, když jsem o tom četla v Tvých textech o brokerech. Nechci Tě zdržovat, ale ráda bych se zeptala: pokud se člověk rozhodne obchodovat, kde a jak by měl podle Tebe začít, a na co si dát pozor?
Radka

(A)
Radko;
Co pro tebe bude větším zážitkem – jet zavřená v autobuse a sledovat ze silnice přes okno nějakou úchvatnou horu, anebo sama po svých ji zdolat, vylézt ji?

Samozřejmě, bude to vůně lesa, hlíny a kamení, výzva té hory, překonání sebe sama a touha ochutnat výhled z jejího vrcholu, co si asi zvolíš, co ti asi poskytne nejvyšší „odměnu“. Aspoň já bych tak volil. Ovšem s vysokou odměnou chodí nerozlučně ruku v ruce vyšší riziko, nepohodlí a další možné oběti.

Chtít lézt na nebezpečnou horu s podřadným vybavením a bez dobře promyšleného plánu by nebylo dvakrát chytré. Komodity jsou v podstatě o tom samém. I ony jako ta hora v sobě obsahují velké riziko, jsou podobně vyzývavé a úspěch v nich stěží naleznou nevybavení dobrodruzi bez dobrého plánu na to, jak se na vrchol dostat.

Zmínilas volající „makléře“. Ve většině případů ale nejde o makléře zabývající se vlastním obchodováním, nýbrž o cvičené prodavače po telefonu, v máločem se lišící od všech ostatních otravných lidí, co tobě a mně nevyžádaně volají z call center.

Většina z nich ti bude okamžitě nabízet neodolatelný obrázek hory a bude se tě snažit nalákat na výpravu, při níž ti budou chtít dělat průvodce. Pozor na všechny takové, co nabízejí POUZE nádherné obrázky hor, ale žádné bezpečné vybavení. Na takové, co ti dostatečně nezdůrazní, že jako turista můžeš při cestě na vrchol i z něj spadnout a ublížit si.

Komodity jsou proslavené svým pákovým efektem. Nikdy se jím nenechej zaslepit a neztrať z mysli, že pokaždé jde o dvojsečnou zbraň. Podobně jako u nějaké vysoké hory – čím sladší pocit při zdolání vrcholu, tím větší riziko při cestě nahoru i dolů.

Na takovou horskou túru si asi nechceš najmout průvodce, který, jakmile půjde do tuhého, tě opustí a zmizí někde v lese. Sice v úchvatné, ale taky nebezpečné divočině. Raděj by sis měla pořídit pořádnou výzbroj, co ti umožní bezpečný výstup, a naučit se spoléhat sama na sebe. To je podle mě rozumná cesta, jak zdolávat vrcholy.

Komodity umí být pro ty, kdo se do nich pustí dobře připraveni, štědré. Avšak pouze pro ty.

Zmínilas LW. Larry není „učitel“ pro nováčky s malými účty. Pokud si můžeš dovolit $50-100K účet, pak fajn, můžeš posoudit Larryho. Před víc než 30 lety otočil $20K do $1mio a stále veze svou publicitu na vlně tohoto výkonu. Jen málokdo však už ví, co se s ním stalo v následujících letech. Poznal jsem LW a lidi z jeho nejbližšího týmu na konci 90.let osobně. Už tehdy se živil výhradně psaním knih a pořádáním seminářů. Pokračuje v tom dodnes.

Snaž se zůstat stranou myšlenek na fundamentální obchodování. Nikdo nedokáže dopředu uhádnout počasí a nevidí do hlav diktátorům. Technické obchodování nabízí mnohem schůdnější cestu na vrchol, a taky zábavnější.

Pokud se chceš dozvědět všechno o technické analýze, moje doporučení má odjakživa tlustá kniha Johna Murphyho Technical Analysis. Plus doporučuju získat spoustu informací, co jsou zdarma na webech komoditních Burz. Zkontaktuj brokery a nech si poslat informace i od nich. Nenech se však přemírou všeho zahltit. Nováčkovi se taková věc stane dřív, než se naděje.

Chce se mi říct, že můj Komoditní Kurz plus atlas všech strategií od Murphyho ti dá ten nejlepší základ pro nekomplikovaný a přímočarý začátek, ale jako autor prvního jsem nejspíš předpojatý, znáš to. A tak moje názory ber s dávkou skepse.

Nezávisle na tom, kde a jak začneš, tři „věci“ by měly za všech okolností dostávat před tvým novým objevem přednost. Bůh, rodina, a ty samotná. Ne každému se tahle na pohled banální zásada povede aplikovat. Něco si o tom troufám vědět.

A taky nezapomeň, že jakékoli metody se naučíš a přijmeš, vždy je musíš adaptovat tak, aby pracovaly právě pro TEBE. Nikdy se nesnaž být jako Larry, jako já nebo jako kdokoli další. Uč se a buď SEBOU. Zkoušet být jako někdo druhý, snažit se „vidět“ přesně jako někdo druhý – to je falešná stezka, která nevede nahoru.

Zní to možná až primitivně a jako klišé, ale nevěřila bys, kolik studentů se právě po téhle falešné pěšině vydává. A jak tvrdohlavě se na ní snaží držet. Já to vím. Píšou mi o tom roky. A je těžké je donutit, aby se vrátili a vydali se jinudy.

Vstupuješ do vzrušujícího světa. Není nijak noblesnější, lepší ani horší, než jiné naše „světy“. Jak v nějaké veliké rodině, mnozí se ti budou snažit upřímně pomáhat. Ale pozor, ne všichni u jídelního stolu budou upřímní, dobrosrdeční a bezelstní. Tak jako ve většině obrovských rodin, i v téhle někde u stolu sedí nevyzpytatelní podivínští strejcové, co se ti budou snažit prodat špatné, použité náčiní, které se může stát uvolněným kamenem v tvé ruce, když zrovna budeš stoupat ve stěně.

Vítej a buď opatrná.

Tom


Sdílet