Těsně před ostrým startem

v

od

Sdílet

(Q)
Tome, právě stojím před svým osudovým krokem. Celkem čtvrt roku jsem trénoval na papíře, s dost dobrými výsledky nato, abych se mohl odvážit vstoupit do opravdového světa. Ale abych byl upřímný, mám strach. Sice psychologicky počítám, že svých $2,500 jakoby ztratím, přesto ale vím, že jestli o ně skutečně přijdu, přežiju to sice, ale nevím jak dlouho budu dávat dohromady zase nějakou podobnou částku na můj další pokus.
Abys mě nepochopil zle, vůbec nehledám výmluvy pro to abych ještě nezačínal. Jsem pevně rozhodnutý začít obchodovat, mám Tvůj systém, kterému věřím a s kterým jsem v papírovém tréninku vydělával.
Jenom je zvláštní, že hned ještě předtím, než svůj první opravdový obchod udělám, tak zřetelně registruji tak silný strach – to mě při papírovém obchodování vůbec nepotkalo. Jenom to potvrzuje to, co obecně o paper-tradingu říkáš, že postrádá psychologickou složku. Teď to vnímám ze všeho nejvíc.
Moje otázka nebo spíš prosba zní- Ty ve svých začátcích si také měl podle toho, co jsi psal, velmi malý účet a ne vždycky se Ti všechno podařilo hned napoprvé. Máš pro mě nějakou, třebas jedinou obecnou radu? Díky za jakoukoliv odpověď, jakékoliv slovo mi pomůže i když vím,že se Tě neptám příliš konkrétně.
Marek

(A)
Sakra, tolik mi toho přichází na jazyk, a ty po mě chceš jedinou radu.

Trpělivost. Určitě TRPĚLIVOST. Se svým účtem, chceš-li přežít, budeš muset aplikovat trpělivost počkat si na ten správný obchod, na tu pravou příležitost. Hory trpělivosti. Tuhle jednoduchou věc se už roky snažím zástupům lidí dostat do hlav. Jenom málo z nich mne poslechne. Ti co mne slyší, mají šanci uspět. Nevím, jestli to jde říct ještě jednodušeji, ještě srozumitelněji, než právě takhle.

Chceš opravdu uspět v obchodování? SKUTEČNĚ a UPŘÍMNĚ to chceš? Pak si to udělej jednoduché – pro mě osobně je můj styl obchodování snad tou nejjednodušší věcí, jakou jsem kdy dělal; tady máš pravdivou podstatu mého obchodování v pěti větách;

(1) Buď trpělivý – počkej si na sakra tvrdý support pro nakupování, anebo tvrdou resistanci na prodej.

(2) Zároveň nechť vstoupíš do svého obchodu pokud možno z co nejnižšího předchozího rozpětí úseček – ať tvůj správně pod S a nad R posazený SL znamená risk co nejnižší částky.

(3) Na základě okolních S/R bariér a retracement pravidla si urči, kam až by měl trh cestovat předtím, než narazí do těchto překážek.

(4) Správná aplikace bodů #2 a #3 musí vyprodukovat dobrý RRR poměr, optimálně 1:3 či lepší.

(5) Pokud obchod splňuje všechna 4 předešlá kritéria, jdu do obchodu s multikontrakty.

A to je celé. TO JE CELÉ. Všechno, co dělám. Kruci, pokud tohle není jednoduché, potom už nevím, co je.

Něco ti povím. Myslíš, že je to snad náhoda, že jsou mé Metody ultra-konzervativní, opatrnické, že je to ta nejopatrnější věc co znám a co jsem kdy viděl? Že jsem ze svého systému okrájel všechno, co zavánělo přílišným rizikem? Zatraceně že to není náhoda!

Nikdy nezapomenu na ten podělanej pocit, co v sobě nosím – kdy jsem si nemohl dovolit koupit něco základního, levného – a to jenom proto, že jsem ztratil všechny své peníze v trzích a musel čekat dlouhou a nejistou dobu na to, až si snad někde vydělám nějaké peníze navíc, abych si to potom buďto koupil anebo ty prachy dal dohromady na svůj další obchodnický pokus…

Já ve svých začátcích ztratil zatraceně hodně peněz. Proto jsem své Metody postavil tak, abys všechny mé chyby ty ani nikdo další nemusel absolvovat stejným způsobem.

Nikdy nezapomenu na ten pocit zoufalosti a kousavého vzteku, kdy jsem se dlouho marně snažil přijít trhům na kloub. Zatraceně dobře vím, o čem to mluvíš, když slyším o tvém strachu ze ztracených – tvých jediných – peněz. Mně samotnému trhy před lety zlomily srdce i peněženku několikrát v řadě.

Až moc dobře vím, o čem mluvíš. Já byl přesně tam, kde ty. Já nejsem nějaký chladnokrevný chlápek, který dal dohromady pár jednoduchých pravidel, napsal manuál a snaží se ti ho prodat… já jsem obchodník! Obchodník svého času s pouhým $500 účtem, který byl trhy tolikrát sražen do kolen, že by to každého průměrného člověka odrovnalo.

Ale já vím, že mám v sobě víc zápalu, víc odhodlání a touhy, než nějaký pan Průměrný, a nikdy jsem se nenechal ničím dostat do kolen. A tyto trhy v tomto nebyly, nemohly být, žádnou výjimkou – jednoduše jsem odmítl, nechat se jimi zničit. Tak tady stojím – se šrámy a jizvami, které stále bolí, ale jsem zase na nohou a silnější než předtím.

Miluju své Metody – dost možná právě proto, že vznikaly tak těžko. Narodily se ze ztráty nemála opravdových, těžce vydělaných peněz. Peněz, o které jsem si vpodstatě nemohl dovolit přijít. Ze špatného či často vůbec žádného spánku v průběhu bezpočtu dlouhých nocí. Z toho příšerného pocitu, kdy mi šlo tak špatně podívat se své rodině do očí, anebo změnit téma, když se mne zeptali na to mé obchodování… Nikdy, NIKDY na ty pocity nezapomenu.

Sakra, neměl jsem v úmyslu být takhle emocionální. To ti v tvých začátcích asi nepomůže.

Já, ty, a každý další hledáme v trzích všichni stejnou věc. ÚSPĚCH. Mnoho lidí cestuje od jednoho zdroje k dalšímu, a hledají ten iluzivní instantní „úspěch“. A mnoho z nich, pokud nejsou okamžitě a bez jakékoli námahy na jejich straně u onoho zdroje výrazně úspěšní, začnou kolem sebe kopat a křičet, že byli podvedeni. Stejný typ lidí tak rád demonstruje před vládním Úřadem, aby jim „stát“ vrátil peníze, které sami naivně nastrkali do kapes očividným podvodníkům.

Nikdo druhý nebude nikdy pečovat o tvé vlastní peníze tak, jako ty sám. Tečka.

Kde leží úspěch? Kdo je ten jediný, největší „guru“, který ti vyřeší tvé finanční problémy? Pokud si myslíš, že jsem to já, jsi vedle. Zkus hledat v sobě. Tyto věci můžeš nalézt pouze a jenom uvnitř SEBE!

Já jsem ti schopen dát dobré vzdělání a naučit tě předpovídat, kam se trhy pohnou. A samozřejmě nejen já. Ve světě je řada autorů, a vagóny knih. Většina z nich obsahuje užitečné informace. Ale pozor – všechny tyhle informace a zkušenosti ti budou k ničemu, pokud je nepoužiješ a (případně i) nepřetvaruješ tak, aby vyhovovaly právě TOBĚ. Každý úspěšný obchodník si dříve či později na míru ušije svůj VLASTNÍ systém, který funguje nejlépe právě pro něj… existuje málo pravdivějších vět, než tahle.

Velký Guru dřímá uvnitř tebe samotného. Všechno co já mohu udělat, je nabídnout své zkušenosti s pečením koláče, po kterém toužíš. Péct ale musíš ty. Já si nemůžu uvázat zástěru, přijít ke sporáku do tvé kuchyně a upéct ho za tebe. Tak to zkrátka nefunguje.

Úspěšný obchodník má talent; podobný, jako třeba nadaný malíř. Můžeš k němu přijít do ateliéru, sledovat ho, jak maluje. Dokonce ho požádat o ty samé štětce a barvy – a přesto nebudeš malovat jako on. Ale můžeš se naučit malovat SVÝM VLASTNÍM, specifickým způsobem, který bude autentický, unikátní, tvůj. Naučíš se používat nástroje SVÝM jedinečným způsobem, a budeš-li to milovat, a dělat s nadšením a odhodláním „naučit se“ krásně malovat, objevíš v sobě talent… Dává ti to nějaký smysl?

Začínáš s $2.5K účtem. Budeš-li mít vedle své trpělivosti i dávku štěstí, podaří se ti s touhle nevelkou částkou odstartovat svůj nový byznys. Dokázali to mnozí před tebou s podobnými penězi, většími, a dokonce i menšími. Budeš-li jako většina, zaplatíš $2.5K školného, a bude jen na tobě samém, jak důkladně si ony lekce vezmeš k srdci. Takovéto školné zaplatily zástupy lidí před tebou, s menšími i většími startovacími penězi. Já byl z těch, co platili školné daleko, daleko vyšší. Lituji toho? Absolutně NE.

Drtivá většina z těch, kteří tímto nemilosrdným sítem „prošli“ a úspěšně nyní obchodují, byla ve svých začátcích nucena platit více či méně nákladné „školné“. A neplatí to nezbytně jen o obchodování – kolik úspěšných sportovců, kteří TO nakonec dokázali a prosadili se do elity na jakékoliv úrovni, při cestě na vrchol nesčíslněkrát spadlo na pusu, a doslova jí pověstně rylo zem… a kolikrát si museli zakázat myšlenky, že všeho nechají a vzdají to…? A kde jsou zástupy těch, co těmto myšlenkám podlehli a nechali toho? Sedí doma před televizí anebo v hospodách, a tvrdí, že „kdyby chtěli, tak by nám ukázali“…

Tudíž, nezávisle jestli budeš muset zaplatit svůj díl školného, a nezávisle jak dlouho ti bude trvat cesta na svůj vrchol SVÉ ÚROVNĚ, chceš-li po mně nějakou upřímnou radu, poslouchej tohle; ujisti se, že tvé životní hodnoty jsou srovnány ve SPRÁVNÉM pořadí, a dvakrát se ujisti, jaké pořadí to momentálně je, a třikrát se ujisti, že ono pořadí skutečně není v konfliktu s tvým srdcem.

Bavilo by mě nyní napsat a dívat se na svůj žebříček, jde však o extrémně intimní věc, a o mne tady nakonec nejde. Pokud si ale myslíš, že jakékoli množství peněz učiní tvůj život třeba jen o fous šťastnějším (je-li tato hodnota na tvém listě)… tak brácho ani náhodou.

Mluvím o tom proto, že pokud snad náhodou hledáš šťastnější život a jako cestu k němu hodláš použít tohle obchodování plné potenciálního nechtěného strachu a obávaného rizika, nejenže můžeš mít potíže vůbec uspět (v obchodování), ale zejména – peníze (v žádném množství) nejsou odpovědí na štěstí a spokojenost drtivé většiny lidí! Přesně naopak!

Nevěříš-li, zeptej se všech těch našich (ale stejně tak i cizích) celebrit, „hvězd“, „společenské smetánky“, a jak jinak je ještě tenhle bláznivý svět nazývá – a výběr nechám zcela na tobě – jak fungují jejich rodinné životy, proč většina z nich jede či jela těžce v drogách, alkoholu, x-krát se s někým soudili a x-krát rozváděli, jaký oni vedou „šťastný život“… když většina z nich má peníze, údajnou „slávu“ a domnělý „úspěch“… peníze nejsou tou odpovědí, kterou většina lidí hledá.

A právě proto je tak nezbytné, znát a neustále kontrolovat své životní hodnoty.

Byla by totiž ohromná, nenapravitelná škoda, kdybys obchodoval, třeba tím i vydělával peníze, ale nenáviděl každou minutu stresu, který by ti tohle obchodování přinášelo. Viděl jsem už takové lidi. Tím bys – tak jako oni – devastoval svůj vlastní život, a za to nestojí žádné peníze na světě. Já věřím v to, že KAŽDÝ by měl dělat pouze, co MILUJE, co sám CHCE dělat. Svět by pak hned vypadal jinak – podobně jako vypadají životy těch, kteří tak činí.

Tom


Sdílet