Těžko v tradingu hledat – natož najít – ještě základnější a jednodušší princip, než svézt se s hlavním trendem, pěkně po proudu.
Patříte-li k typu obchodníků, kteří nechtějí anebo nemůžou sledovat hodinu po hodině každý jemný pohyb trhu a proto zakotvili u dlouhodobého pozičního tradingu s hlavním trendem, platí tak pro vás víc než pro kohokoli jiného: snažte se vždy nechat své zisky v pozici růst, přičemž své ztráty zadusit hned v zárodku.
Zavání to teoretickou floskulí, jež se snáz napíše než zrealizuje? Podívejme se na věc podrobněji.
Většina obchodníků má pod (ztrátami zjizvenou) kůží zažitou jakousi intuitivní tendenci sáhnout po – jakkoli malém – profitu hned, jakmile se nějaký objeví. (Vím o čem píšu – sám jsem tohle dělal a i dnes mě umí patřičně zasvrbět prsty.)
To lze tolerovat coby psychologicko-taktický krok v případě, že máte za sebou nepříjemnou šňůru ztrátových obchodů a vaše sebevědomí a víra v obchodní systém potřebují insulinovou injekci, případně vás může začít trápit jakýsi „předčasný“strach z představy, že i váš nejnovější obchod se otočí do ztráty.
V tom případě taktické vystoupení z pozic kdykoliv, kdy se objeví (byť v nízkých) kladných číslech a tedy násilné přerušení ztrátové série může mít sice ne finanční, ale o to víc psychologicky výrazně pozitivní efekt na váš spirit a sebevědomí.
V jiných případech než právě popsaném ale každý kovaný poziční obchodník potřebuje najít disciplínu zůstat v trhu tak dlouho, dokud jej korigující cena nepošle z pozice dom.
Samozřejmě, tak jako každý jiný, i trendový trader by měl do svých pozic vstupovat s pevným a konkrétním plánem, jenž kromě samotného vstupu a SL uvažuje i projektovaný cíl z profit strany.
Byť realita je taková, že často sebechytřeji vymyšlený PT plán nedokáže uhodnout, kam až se nový trend dostane, kolik bude mít páry, v jakém bodě se do trendu vloží pozice velkých institucionálních hráčů a v jakém skutečném objemu – což téměř automaticky vynese cenu ve směru trendu ještě mocněji vpřed.
I já osobně – a to se nepovažuju za čistokrevně trendového pozičního obchodníka – když se octnu v nějakém déledobějším pozičním obchodě ve směru trendu, mívám jako pevnou součást plánu svůj PT bod (uvažovaný s ohledem na intradenní S/R situaci a retracement polohu), ale kdykoli se cena přiblíží k onomu bodu, kde bych se měl zvedat k výstupu, obvykle si v takové chvíli jen přitáhnu napevno své stopy (to pro případ, že mnou zpozorovaný S/R nebo retracement překážka skutečně odrazí cenu zpátky) a záměrně v pozici zůstávám dál, čímž se snažím umožnit případnému silnému trendu, aby si mě nechal ve hře.
Jde o to, že takový typ chronického předčasného vystupování umí vést k demoralizaci tradera, jenž záhy zjistí, že to, co v jeho očích v okamžiku výstupu vypadalo jako geniálně ukončený obchod, byl jen zlomek pokračujícího silného trendu, valícího jak na setrvačník.
Jenže trader vystoupil a za pár dní, kdy trend bude dál ve svém směru pokračovat, začne obchodníka obtěžovat sebelítost pančovaná se žárlivostí, což jej za dalších několik dní může dohnat k riskantnímu rozhodnutí naskočit si do pozice zpět a ještě se po proudu zkusit svézt.
Vynechám-li příslovečný fakt, že dvakrát do stejné řeky těžko vstoupí i že protentokrát už může naskakovat do unaveného, skomírajícího trendu – a že nejlibovější maso uprostřed si zřejmě nechal utéct svým předčasným výstupem, přinejmenším taková praktika stojí tradera zbytečné extra komise, nemluvě o psychickém nekomfortu, jenž takový průběh obchodu provází.
Jednou z brzkých ambic každého pozičního obchodníka by tak mělo být vypěstovat si a kultivovat jakousi odvahu a sebevědomí zůstat ve své rozjeté trendové pozici tak dlouho, dokud jej trh sám nepošle ven. Kdo si kdy zkusil přestat být ve své výdělečné pozici „pánem“ a odhodlal se nechat momentum trendujícího trhu, aby jej doneslo kam až může, asi si napořád pamatuje (a touží opakovat) ten uspokojující pocit jízdy na vlně správným směrem rolujícího trhu, prakticky samospádem.
Jako třeba stávající feeder hovězí. Krátkodobému obchodníkovi korekce nedovolí víc, než sáhnout si na strohý párdenní úsek DT, posouvá-li za sebou ukázněně stopy nad předchozí, případně ob-předchozí H. Trendový trader může sjíždět hřbet mědvěda třeba už čtvrt roku, bez vyhazování za komise brokerovi, bez stresů s načasováním a prováděním nových vstupů, bez trestajících skluzů v jejich plnění.
Měsíc svítí sám a chleba nežere, napsal básník.
Skutečně. Zkoušet v tradingu najít nějaký ještě přímočařejší a elementárnější přístup, považuju za utopii.
Tom