Cena na doživotí

v

od

Doba včel a kočiček bývá v lyžařské branži časem nových skipasů. Letošní jaro se zdá být plodnějším, než kdy bylo; už se stihlo vyrojit tolik inovací a marketingových experimentů sezónnich permic, jak nikdy dřív.

Několik nejpodnětnějších projektů z dosud zveřejněných jsem tu v sérii předchozích článků popsal.

Už v únoru začal a zakrátko i přestal být k mání bleskový týdenní test na „trapnej“ Ridiculous Pass z východního pobřeží USA.

snowshoe

Zanedlouho Intrawest spolu se dvěma partnerskými aliancemi představili společnou vlajkovou loď MAX Pass coby prakticky první otevřenou konfrontaci proslavenému vailskému Epicu.

maxpass1

Koncern Vail Resorts kontroval souběžně zveřejněnou akvizicí největšího skiresortu jižní polokoule, australského Perisheru; na nejžádanější lyžařský produkt planety Epic Pass se tak bude lyžovat celý rok dokola.

mtnepicaussie

V předchozím článku jsem popsal novátorský pokus kalifornské aliance Squaw Alpine, propagující jejich nový Tahoe Super Pass se zárukou využitelnosti.

tahoesuperpass2

TSP koncept je ojedinělý faktem, že nijak nezohledňuje současnou ani příští sezónu – efekt záruky se projeví (očekávatelným) nárustem obnovených předplatných až v sezóně 2016/17. V jakémsi střednědobém horizontu, řekněme.

Netuším, zda v reakci na tuto strategii, ale ještě odvážněji, kontroverzněji a do vzdálenější budoucnosti zaměřený produkt zveřejnilo další kalifornské jméno ze suchem decimované oblasti centrální Sierra Nevady – středisko Bear Valley.

Jejich výmluvně nazvaný Forever Pass garantuje každému předplatiteli současnou cenu do konce života – dokud si nepřestane pravidelně sezónku obnovovat a dokud resort Bear Valley zůstane pod současným vlastnictvím.

bearvalley

S ohledem na nezpochybnitelný trend stále rostoucích cen a čím dál víc se rozpínajících středisek co do plochy i vybavenosti jde o možná nejprogresivnější experiment (a kdoví, zda ne zárodek nové módy) v lyžařském marketingu.

Hned nejbližší sezóny by měly ukázat, jak na takovou neslýchanou pobídku lidi reagují. (Tedy pokud Kalifornie zcela nevyschne.) Hlavní – a ďábelsky rafinovaný – efekt nápadu Forever skipasu se zdá být nabíledni: jakmile se lyžař jednou zapojí, bude mít silnou motivaci (a postupem roků čím dál silnější) svou sérii nepřerušit. Každý nový příliv (prvně obnovených) sezónek by měl znamenat jejich velmi pravděpodobné obnovování v čase pořád dál.

Pokud se takové tendence v hromadném měřítku potvrdí, pochybuju, že koncept nebude ostatními kopírován a dál precizován.

Pozoruhodně kreativní jaro 2015 v lyžařské branži.

Promo videoklip na nový Forever Pass 2015/16, typicky krátké stopáže. (Roky je v oboru ověřeno, že na předání jednotlivého silného vzkazu stačí dobře natočenému videu plusmínus minuta.)

https://www.youtube.com/watch?v=J5J8YhN6CCo