Kdy je vhodný čas začít?

Písmo: A ++ A --
Sdílet

(Q)
Tome, chci se Tě zeptat v souvislosti s klesajícími akciovými trhy, nalomenou investorskou důvěrou kvůli účetním skandálům mnoha velkých firem atd. – není to nebezpečný čas chtít začít obchodovat právě teď? Jak se tyto negativní fundamentální vlivy přenášejí do komodit? Díky za Tvou reakci – rád bych věděl jaký máš názor na to zda je teď opravdu vhodný čas začít obchodovat s komoditami, anebo jestli raději nepočkat.

(A)
Jak možná víš, já osobně jsem (co se komodit týče) ortodoxní TECHNICKÝ trader, který silně věří na to, že veškeré fundamentální faktory jsou již zakomponovány v ceně v okamžiku, kdy se na ni dívám.

Čímž jsem ti vlastně odpověděl – skutečně to vidím až takhle jednoduše – zcela záměrně chci vidět věci v co nejjednodušším světle. Léta to pro mne bezvadně funguje, tudíž nemám důvod chtít spravovat něco, co není rozbité.

V mých očích se ceny mohou pohybovat pouze nahoru, dolů, anebo do strany. Je mi srdečně jedno, PROČ se tak hýbou – „analýzy“ všech těch „expertů“ proč včera cena udělala to či ono se možná (někomu) dobře čtou, avšak co (a proč) cena udělá zítra, to mi neřeknou. Tudíž všechno, co potřebuji, je cenová aktivita – a tu dostávám v hojné míře každý den. Starám se jen o aktuální pozici ceny v grafu v relaci k její (cenové) historii. Z onoho grafu na mě (a stejně tak na každého, kdo poctivě nějaký čas na papíře trénoval) křičí spousta technických formací, které častěji než ne pošlou budoucí cenu do předpokládaného směru. Zažil jsem, že se tak stalo stokrát v minulosti, a nevidím důvod, proč by se tak nemělo stát v další stovce nových, budoucích situací. V tom tkví celé „tajemství“ mého technického obchodování. Sám si vezmi do rukou libovolné grafy a začni hledat stlačené SBBA pennanty, protiproudy a tvrdé S/R úrovně – poznáš, o čem mluvím.

Jak se akciová panika přenáší do komodit? Co já vím. Jakkoli bych o tom přemítal, nedošel bych k ničemu jinému než subjektivním spekulacím, které by mi v mém obchodování stejně nepomohly – ani o chlup. Zda někteří lidé cynicky apriori opouštějí všechny trhy, či přesouvají své aktivity z akcií do komodit obecně, či víc do zlata anebo dluhopisů, na mé vlastní obchodování nemá sebemenší vliv. Trhy jsou větší než si dokážeš představit – na jejich likviditě, potenciálu ani výkonnosti se nic měnit nebude.

Řada lidí mívá tendenci vidět v extrémně nízkých cenách (tj padajících trzích) náznaky nějaké přicházející katastrofy. Nechápu proč. Pokud najdu cenu čehokoli v etrémních, mnohaletých či dokonce historických lows, vím, že je jen otázkou času, než se cena otočí a začne opět růst. Má technická pravidla mi naznačují, kam až. S tolika různými nástroji v rukou – s long i short futures, nakupovanými i vypisovanými opcemi či kombinovanými spready vidím v každé takovéto situaci VŽDY skvělou příležitost k profitu, a nikdy katastrofu. Naprosto stejné je to s trhem na extrémním, historickém maximu – je jen otázkou času, než začne padat. A až začne, mým jediným zájmem je být u toho – protože vím, co v takové situaci dělat.

A zda je na obchodování vhodná či nevhodná doba? Právě TEĎ je ta nejlepší doba na to začít, a NIKDY nevhodná. Ale nechci, abys mi věřil – sám si na to odpověz – papírovým tréninkem, který tě nic nestojí. Pokud už TEĎ na papíře netrénuješ, nevím, na co čekáš.

Tom


Sdílet