Archiv rubriky: (US akcie)

Sbírka starých Tomových článků, založená na zpětné vazbě a interakci se studenty jeho obchodnických manuálů. Slouží jen pro pasivní archivaci; Tom již žádné poradenství v oblasti tradingu neposkytuje.

Kodak: Až na zem

V životě mě nepřestávají dostávat nejbizarnější paradoxy. Naučil jsem se vždycky v čemkoli paradox hledat. Obvykle ne marně. V devadesátých letech jsem byl aktivní ve výstavnické a shop-fitting branži a z titulu téhle pozice jsem vnímal citlivou optikou (nikoli zákazníka, nýbrž vybavovatele), kde a jaké obchody ve městech vznikají nebo zanikají. Velkým boomem v té … Pokračování textu Kodak: Až na zem

Vailská historie II.: In Greed We Trust

„Nikdo, kdo žije a dýchá pro hory a má v hlavě mozek, nebude jásat z levných skipasů a rostoucích lyžařských návštěv. Každý blb z ulice si teď koupí sezónku a odjede ředit a znehodnocovat všechno, kvůli čemu se horští srdcaři narodili.“ (Anton Krupicka, horal z coloradského Boulderu) Včera jsem první díl uzavřel zmínkou o filmovém … Pokračování textu Vailská historie II.: In Greed We Trust

Vailská historie I.: navíckrát ukradený klučičí sen

„Už od svých dvanácti let jsem snil, že jednou povedu lyžařské středisko. Po ničem jsem nikdy netoužil víc.“ (Pete Seibert, duchovní otec Vailu) Řízením nevyzpytatelného osudu jsem se v letech 1996 až 2001 shledal být nachomýtnut do intenzivně eskalujících okolností US horského byznysu v Aspenu a Vailu. Až s výhodou zpětného pohledu chápu, že šlo … Pokračování textu Vailská historie I.: navíckrát ukradený klučičí sen

Proč to nedělá každý?

Ve svěží éře časných devadesátek na byznys kurzech UCLA Anderson přednášela řada osobností svých oborů. Já měl štěstí na (mezi dalšími) Sira Johna Templetona. Nikdy nezapomenu jeho větu, která – nejen mně – dělala díru do hlavy: „Čím víc budete studovat spiritualitu, tím úspěšnější lidi z vás budou.“ Sir JT věděl, jak vzbudit a udržet … Pokračování textu Proč to nedělá každý?

Který je ten nejdůležitější aspekt v burzovním tradingu?

Snad odjakživa se přou dva názorové tábory, že buď nedovolit nic moc svým ztrátám, nebo dovolit hodně svým ziskům. Jako kdyby nemohlo a nemělo platit obojí.

Pro většinu obchodních přístupů a většinu traderů bezpochyby platí mantra nechat své zisky v trhu růst.

Ovšem než do takového stádia dospějí, budou muset být ochotni riskovat víc peněz, než by chtěli. A taky se naučit kdykoli vzít ztrátu a udělat to s úsměvem.

Už bezmála pětadvacet let přicházím do kontaktu s lidmi, kteří ode mě chtějí něco z tradingu pochytit. To mě staví do unikátní pozice, v níž se je snažím učit, ale současně se mnoho od nich (či skrz) ně učím sám.

Americké sezónky v křížové analýze: MC/MAX (býčí) vs. Epic (medvědí)

Kdekdo mě považuje za marketéra s pro-vailskýma očima. Sám se tak nevidím.

Snažím se věci v životě vnímat vybalancovanou, nezávislou optikou. Ty v horské branži nevyjímaje. Calling a spade a spade; kdekoli vidím něco hodnotného, hledím to vyzdvihnout a v souvislostech popsat. A opačně – kde najdu nedostatky a slabá místa, konstruktivně na ně ukážu, Vail neVail.

Právě končící srpen byl v oblasti amerických sezónek volatilní, jak možná ještě nikdy. Vail Resorts překvapili lyžařský svět akvizicí svého dosavadního největšího konkurenta, megaresortu Whistler-Blackcomb. Jako kdyby Coke spolkla Pepsi.

WB ve spreji vancouverských dešťů bude fungovat dál stejně precizně, jako dosud. Na co však bude mít akvizice gigantický dopad, je hodnota a marketingový potenciál koncernové Epic sezónky. Nejspíš padne magická cifra. Kdo by se kdy nadál, že nějaký skiareál vně UCCP prodá milion sezónních skipasů?

Epic Pass II.: akcelerace k milionté sezónce

Bez tohoto updatu by nedávná výchozí analýza Epicu už nevypovídala o realitě poměrů v koncernu. Vail Resorts na podzim akvíruje největší severoamerické středisko Whistler Blackcomb.

Ač obě zúčastněné strany zatím oficiálně mlčí, na Wall Streetu, kde se transakce na podzim dokončí, se to už ví. Vail Resorts za víc než miliardu dolarů kupuje 100 % akcií kanadského obra Whistler Blackcomb a zakomponuje megastředisko do svého holdingu – a pochopitelně i pod svůj Epic Pass (avšak až od sezóny 2017-18).

Meta milionu prodaných Epic sezónek tak zřejmě padne dřív, než by se kdokoli nadál.

Je veřejným tajemstvím, že skupině VR do akvizic – včetné této budoucí – finančně topí její pevný spojenec z Wall Streetu a de facto zakladatel VR, Apollo Global Management. Souvislosti viz Vailská historie II.

O monopolu v horském byznysu ještě technicky mluvit nelze, přesto takto silný hráč ještě nikdy v dějinách branže neexistoval.

Au, ten podlý Dow: zas touha vidět do zítřejších novin?

Ne, že by to bylo pro mě nové, překvapivé nebo příjemné. Trhy si po čase opět pořádně škytly a já mám v emailu plno.

Obvykle mi tedy taky hodně emailů pravidelně posílají nějací neznámí, hodní lidi, kteří mají zájem, abych si nechal prodloužit penis. Stačí však týden jako byl ten uplynulý a hned se mnou kdekdo chce řešit buďto svou chamtivost – to v případě, že se ocitli v pozici na správné straně trhu a teď neví, co s ní. Anebo se chtějí podělit o svou (jejich slovy) mizérii, že jim trh, který se jim nijak extra nezdál a nic nenaznačil, že jim sprostě utekl – a oni teď vidí kam až, a dost je to sžírá, že si nenaskočili na vagón, protože – považte! – moc dobře by si věděli rady, co v takové pozici dělat. Jen v ní, při psu, být.

No není ten svět nespravedlivý?

Videotrendy 2015: příběhy místních a GoPro selfies

Ačkoli tu ze známých důvodů často referuju do vailského videomarketingu, neznamená to, že pro koncernové stromy nevnímám či nerespektuju les kvalitní filmařiny ostatních resortů. Naopak: za dlouhodobého krále produkce lyžařského porna považuju kanadský Whistler.

Největší skiresort severní Ameriky, o jehož vyhrocených zákulisních poměrech jsem psal ve SNOW 40/2008 (v době, kdy okolnosti stále vřely), byl 3 týdny před zapálením ohně domovské Olympiády 2010 soudně odebrán krachujícímu Intrawestu (resp. jeho formálnímu kupci Fortress IG, který za středisko přestal splácet úvěr). Po skončení her byl zformován nový vlastnický holding, upsaný na podzim 2010 na akciové burze v Torontu (TMX:WB). Titul si vede velmi dobře.

Díky masivním prostředkům na Olympiádu si středisko v letech 2008-10 najalo nejlepší dostupné profesionály na prakticky každou oblast svého provozu, od marketingu po technologie. Množství z nich zůstává ve službách úspěšného megaresortu dodnes. Platí to i pro filmařskou skupinu – Whistlerem produkované klipy patří od časů OH mezi všestranně nejlepší na světě.

Šťastný Džim (Krejmr)

V reakci na pár dní starý článek zmiňující (mezi dalšími) Jima Cramera mi přišlo několik víc-či-míň protestujících reakcí, co že na ikoně JC vidím tak závadného – obzvlášť, když ho ve svých dřívějších US akciových textech zmiňuju či cituju.

Moje stručná odpověď může znít následně; na JC vnímám závadného zhruba asi tak – všecko. A je pravdou, že jsem jej v začátcích jeho nové mediální kariéry okolo milénia zmiňoval/citoval – vždy však v kontextu někoho, kdo si udělal ze své oportunistické připrasenosti k Wall Streetu vlastní showbyznys věrohodný asi jako humor nebo hubnoucí programy Petra Novotného či Haliny Pawlowské v mikropoměrech naší kotliny.

401K Plan

(Q) Na řadě amerických investičních serverů narážím na pojem 401(k) a nikde nemohu najít vysvětlení, o co jde. Pomůžeš? (A) 401K Plan je určen výhradně pro americké/kanadské rezidenty, kteří mají též tamního zaměstnavatele. Jelikož jej nelze nijak aplikovat na nás „ostatní“, není příliš praktické zabředávat při osvětlení, oč běží, do jakýchkoli hlubších detailů. Tudíž povrchně: … Pokračování textu 401K Plan

Firemní výdělky, odhady a šeptanda

(Q) Můžeš mi prosím pomoci s termíny „corporate earnings“ a „whisper numbers“, na které pořád narážím? Jejich prostým překladem se dá odtušit, o co jde, šlo by však tyto termíny trochu více přiblížit? Mimochodem – znamenají oba tu samou věc anebo ne? (A) Oba výrazy znamenají rozdílnou věc, byť se jedna druhé týkají. Corporate earnings, … Pokračování textu Firemní výdělky, odhady a šeptanda

Ignorujte druhé

(Q) Zdravím Tě Tome! Jsem nadšenec do akciových trhů, a moc se mi líbí na Tvých stránkách – trávím zde rád spoustu času, vždy si odnesu hodně nových poznatků. Jedna z věcí, které se nesou celým Tvým webem a která je mi obzvlášť sympatická, je myšlenka, že investování do akcií není zdaleka tak složité, jak … Pokračování textu Ignorujte druhé

Které příkazy v akciích?

(Q) Tome které jsou nejběžnější typy příkazů, když se nakupují akcie? Které preferuješ Ty? (A) Naprostá většina brokerů ti nabídne sortiment trojice nejuniverzálnějších: market, limit a stop. „Market“ je v akciovém obchodování velmi rozšířeným typem příkazu. V podstatě ukládá brokerovi nakoupit akcie za cenu, která se právě v daný moment obchoduje. Tento příkaz je naprosto … Pokračování textu Které příkazy v akciích?